Komunikat cotygodniowy GOPR Krynica 26-01-2016
GOPR Krynica swoim zasięgiem obejmuje Beskid Sądecki oraz zachodnią część Beskidu Niskiego. W razie zaistnienia jakiegokolwiek zagrożenia lub niebezpieczeństwa prosimy o kontakt pod alarmowe numery telefonów: 601 100 300 lub 985, 18 4712933
GOPR pełni całodobowy dyżur ratowniczy w:
-Centralnej Stacji Ratunkowej w Krynicy Zdroju,
-Rejonowej Stacji Ratunkowej w Piwnicznej Zdroju,
Stacje narciarskie gdzie pełnione są dyżury ratownicze GOPR:
-SN Wierchomla, Szczawnik
-SN Jaworzyna Krynicka,
-SN Rytro
-SN Słotwiny,
Na szlakach turystycznych oraz drogach wewnętrznych Beskidu Sądeckiego panują zmienne warunki. Postępująca gwałtownie odwilż powoduje, że śnieg się topi. Miejscami odsłania się pokrywa lodowa, która utrzymywała się w górach przed ostatnimi opadami śniegu. Największym zagrożeniem mogą być okresowe przymrozki, które mogą pojawiać się nocami oraz w wyższych partiach gór. Prognozy pogody na najbliższe dni wskazują znaczne podwyższenie temperatury. Pamiętajmy, że pogoda w górach zmienia się dynamicznie, w związku z tym prosimy zachować szczególną ostrożność, a także uzyskiwać na bieżąco informację o aktualnym stanie szlaków w schroniskach górskich oraz u ratowników GOPR.
Kronika zdarzeń:
W okresie od 19-25 stycznia w stacjach narciarskich zabezpieczanych przez GK GOPR, ratownicy interweniowali 56 razy. Przypominamy o konieczności używania kasków ochronnych oraz stosowania się do regulaminów stacji narciarskich, a także Dekalogu FIS.
- Piątek, 22-01-2016 godz. 16.25 dyżurny Stacji Centralnej GOPR w Krynicy Zdroju otrzymuje zgłoszenie od CPR Tarnów:
w okolicy Łomnicy Zdrój pomocy wymaga 40 latek. Zadysponowana karetka pogotowia ratunkowego ma problem z dotarciem ze względu na trudne warunki panujące w tym rejonie. Na miejsce udają się ratownicy z RSR w Piwnicznej Zdrój samochodem terenowym. Aby dotrzeć do miejsca zamieszkania osoby potrzebującej pomocy, ratownicy musieli założyć łańcuch na koła, a mimo to ostatni odcinek musieli pokonać pieszo. Po dotarciu na miejsce udzielili mężczyźnie niezbędnej pomocy.
Trwają ferie zimowe. Na stacjach narciarskich w Beskidzie Sądeckim panuje duży ruch narciarski, w większości są to dzieci i młodzież. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które reguluje min Dekalog FIS. Jedną z nich jest pomoc wszystkim, którzy jej potrzebują na stoku.
Pamiętajmy, jeżeli jesteśmy świadkami wypadku lub widzimy kogoś potrzebującego pomocy, zdecydowanie powinniśmy się zatrzymać i zapytać czy wszystko jest w porządku. Jeżeli osoba potrzebuje pomocy należy:
- zabezpieczyć miejsce zdarzenia, najlepiej wbijając narty ponad poszkodowanym, tworząc znak krzyża, informujemy w ten sposób nadjeżdżających o konieczności zachowania ostrożności,
- wezwać ratowników narciarskich, możemy to zrobić prosząc innych użytkowników stoku, aby poinformowali pracowników stacji lub bezpośrednio ratowników.
- pozostańmy przy poszkodowanym co najmniej do czasu przybycia ratowników, ewentualnie bądźmy pomocni w trakcie udzielania przez nich pomocy.
- w trakcie oczekiwania na ratowników starajmy się udzielić pierwszej pomocy, min zapewniając poszkodowanemu wsparcie psychiczne, ewentualnie pomagając odpiąć narty lub deskę, a także w miarę możliwości zapewnić komfort termiczny.
Grupa Krynicka GOPR